საგანი: სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
თარიღი: 29.01.2016
თემა: მარაო
მიზანი: მოსწავლეს გამოვუმუშავოთ დეკორატიულ-გამოყენებითი ნივთის მარტივად შექმნის უნარ-ჩვევა, დეკორატიულ- გამოყენებითი ნივთის ამა თუ იმ კულტურისთვის მიკუთვნების უნარი
შედეგი: ს.გ. v.5; ს.გ.v.8
რესურსი: სახელმძღვანელო, სამუშაო რვეული, თაბახის ფურცელი, წებო, მაკრატელი, ფერადი ფანქრები.
საკლასო ორგანიზება: გუნდური, ინდივიდუალური
აქტივობა: გამოწვევა - კითხვა პასუხით: თუ გიფიქრიათ რა ფუნქცია აქვს მარაოს? რისთვის ვიყენებთ? ძირითადად ვინ ხმარობენ მარაოს?(5წთ)
მინი ლექცია და დაფაზე გრაფიკული მონახაზის გაკეთება - 10 წუთი
შემაჯამებელი კითხვები - 5 წუთი
პრაქტიკული სამუშაო: ვაკეთებთ მარაოს- 15 წუთი
პრეზენტაცია: 5 წუთი
შეფასება: 5 წუთი
გაკვეთილში ჩართულობის შეფასების რუბრიკა
პრაქტიკული სამუშაოს-ნამუშევრის შეფასების რუბრიკა
გაკვეთილის თვითშეფასების კრიტერიუმები
თარიღი: 29.01.2016
თემა: მარაო
მიზანი: მოსწავლეს გამოვუმუშავოთ დეკორატიულ-გამოყენებითი ნივთის მარტივად შექმნის უნარ-ჩვევა, დეკორატიულ- გამოყენებითი ნივთის ამა თუ იმ კულტურისთვის მიკუთვნების უნარი
შედეგი: ს.გ. v.5; ს.გ.v.8
რესურსი: სახელმძღვანელო, სამუშაო რვეული, თაბახის ფურცელი, წებო, მაკრატელი, ფერადი ფანქრები.
საკლასო ორგანიზება: გუნდური, ინდივიდუალური
აქტივობა: გამოწვევა - კითხვა პასუხით: თუ გიფიქრიათ რა ფუნქცია აქვს მარაოს? რისთვის ვიყენებთ? ძირითადად ვინ ხმარობენ მარაოს?(5წთ)
მინი ლექცია და დაფაზე გრაფიკული მონახაზის გაკეთება - 10 წუთი
შემაჯამებელი კითხვები - 5 წუთი
პრაქტიკული სამუშაო: ვაკეთებთ მარაოს- 15 წუთი
პრეზენტაცია: 5 წუთი
შეფასება: 5 წუთი
გაკვეთილში ჩართულობის შეფასების რუბრიკა
ქულები და კრიტერიუმები
|
9–10
|
7–8
|
4–5–6
|
1–2–3
|
აქტიური მონაწილეობა
|
ყოველთვის მონაწილეობს და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას
|
ყოველთვის მონაწილეობს
|
ხშირად მონაწილეობს
|
იშვიათად ან საერთოდ არ მონაწილეობს
|
გამართული და სწორი მეტყველება
|
გამართულად მეტყველებს, აქვს მდიდარი ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებს ენობრივ–გამომსახველობით საშუალებებს
|
გამართულად მეტყველებს და იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციებს
|
იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს. მეტ–ნაკლებად გამართულად საუბრობს
|
არ იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს
|
საკუთარი აზრის დასაბუთებულად წარმოდგენა
|
ყოველთვის დამაჯერებლად და არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას
|
თითქმის ყოველთვის ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებას
|
სირად ახერხებს საკუთარი აზრის დასაბუთებას
|
უჭირს გამართულად საუბარი, ხშირად ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს
|
სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირება
|
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით. კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემას
|
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.
|
უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრებას
|
არ უსმენს სხვებს
და არ აცდის საუბრის დამთავრებას
|
პრაქტიკული სამუშაოს-ნამუშევრის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
ქულები
|
მაქს.ქულა 10
|
ორგანიზებულობა(დროის ლიმიტის დაცვა, საჭირო აღჭურვილობის
ქონა
|
0-1
|
|
მასალის, ტექნიკის, მხატვრულ-გამომსახველობითი საშუალებების
ფლობა
|
0-3
|
|
შემოქმედებითობა, ანუ რამდენად ეფექტურად იყენებს
ტექნიკას, მასალას, მხატვრულ-გამომსახველობით ხერხებს ჩანაფიქრის გადმოსაცემად
|
0-4
|
|
თანამშრომლობა ჯგუფური მუშაობის დროს
|
0-2
|
გაკვეთილის თვითშეფასების კრიტერიუმები
#
|
კრიტერიუმები/ქულები
|
1
|
2
|
3
|
1
|
გაკვეთილის მიზანი გასაგები, კონკრეტული და რეალისტური
იყო
|
|||
2
|
აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას
|
|||
3
|
გაკვეთილის დაწყება იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას
|
|||
4
|
მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა მიზნის
მიღწევას
|
|||
5
|
გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას
და აქტიურ ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში
|
|||
6
|
შეფასების შედეგად მიღებული შედეგები შეესაბამებოდა
მიზანს
|
|||
7
|
გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებლობები
|
|||
8
|
ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს
|
|||
9
|
ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას
|
|||
10
|
ვიყენებდი აქტიური მოსმენის ტექნიკას
|
|||
11
|
ვაძლევდი მოსწავლეებს განსაზღვრულ დროს კითხვებზე
პასუხის გასაცემად
|