суббота, 30 января 2016 г.

გაკვეთილის გეგმა და თვითშეფასება

საგანი: სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება

თარიღი: 29.01.2016

თემა: მარაო

მიზანი: მოსწავლეს გამოვუმუშავოთ დეკორატიულ-გამოყენებითი ნივთის მარტივად შექმნის უნარ-ჩვევა, დეკორატიულ- გამოყენებითი ნივთის ამა თუ იმ კულტურისთვის მიკუთვნების უნარი

შედეგი: ს.გ. v.5; ს.გ.v.8

რესურსი: სახელმძღვანელო, სამუშაო  რვეული, თაბახის ფურცელი, წებო, მაკრატელი, ფერადი ფანქრები.

საკლასო ორგანიზება: გუნდური, ინდივიდუალური

აქტივობა: გამოწვევა - კითხვა პასუხით: თუ გიფიქრიათ რა ფუნქცია აქვს მარაოს? რისთვის ვიყენებთ? ძირითადად ვინ ხმარობენ მარაოს?(5წთ)
მინი ლექცია და დაფაზე გრაფიკული მონახაზის გაკეთება - 10 წუთი
შემაჯამებელი კითხვები - 5 წუთი
პრაქტიკული სამუშაო: ვაკეთებთ მარაოს- 15 წუთი
პრეზენტაცია: 5 წუთი
შეფასება: 5 წუთი

გაკვეთილში ჩართულობის შეფასების რუბრიკა


ქულები და კრიტერიუმები
9–10
7–8
4–5–6
1–2–3
აქტიური მონაწილეობა
ყოველთვის მონაწილეობს  და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას
ყოველთვის მონაწილეობს
ხშირად მონაწილეობს
იშვიათად  ან საერთოდ არ მონაწილეობს
გამართული და სწორი მეტყველება
გამართულად მეტყველებს, აქვს მდიდარი ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებს ენობრივ–გამომსახველობით საშუალებებს
გამართულად მეტყველებს და იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციებს
იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს. მეტ–ნაკლებად გამართულად საუბრობს
არ იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს
საკუთარი აზრის დასაბუთებულად წარმოდგენა
ყოველთვის დამაჯერებლად და არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას
თითქმის ყოველთვის ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებას
სირად ახერხებს საკუთარი აზრის დასაბუთებას
უჭირს გამართულად საუბარი, ხშირად ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს
სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირება
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით. კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემას
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.
უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრებას
არ უსმენს სხვებს
და არ აცდის საუბრის დამთავრებას

პრაქტიკული სამუშაოს-ნამუშევრის შეფასების რუბრიკა


კრიტერიუმები
ქულები
მაქს.ქულა 10
ორგანიზებულობა(დროის ლიმიტის დაცვა, საჭირო აღჭურვილობის ქონა


0-1

მასალის, ტექნიკის, მხატვრულ-გამომსახველობითი საშუალებების ფლობა

0-3

შემოქმედებითობა, ანუ რამდენად ეფექტურად იყენებს ტექნიკას, მასალას, მხატვრულ-გამომსახველობით ხერხებს ჩანაფიქრის გადმოსაცემად


0-4

თანამშრომლობა ჯგუფური მუშაობის დროს

0-2


გაკვეთილის თვითშეფასების კრიტერიუმები

#
კრიტერიუმები/ქულები
1
2
3
1
გაკვეთილის მიზანი გასაგები, კონკრეტული და რეალისტური იყო



 კი
2
აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას



 კი
3
გაკვეთილის დაწყება იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას



 კი
4
მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა მიზნის მიღწევას



 კი
5
გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას და აქტიურ ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში



 კი
6
შეფასების შედეგად მიღებული შედეგები შეესაბამებოდა მიზანს



 კი
7
გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებლობები



 კი
8
ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს



 კი
9
ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას


 შეძლებისდაგვარად

10
ვიყენებდი აქტიური მოსმენის ტექნიკას




 კი
11
ვაძლევდი მოსწავლეებს განსაზღვრულ დროს კითხვებზე პასუხის გასაცემად


 საშუალოდ



Комментариев нет:

Отправить комментарий